Første landmands-blog igang
Vist 3472 gange | 20/06 2006 08:27
I går gik en del af tiden med at programmere et nyt værktøj til vores weblog - eller skal vi kalde det weblogs, idet vi nu har fået vores første landmand igang med at skrive dagbog.
Det er Inga, der sammen med hendes mand har en kvægbedrift med 140 malkekøer i det tidligere Østtyskland. Inga vil jævnligt komme med små indlæg fra hendes hverdag og inden så længe vil siden også blive krydret med billeder og en præsentation af landbruget. Du kan læse Inga's indlæg ved øverst oppe at klikke på
Ingas blog.
Jeg forventer mig meget af denne form for dagbog - og håber meget, I vil tage godt imod det.
Ellers var dagen på FarmerDating i går en meget stille dag - trafikmæssigt lidt under det normale. Vi bruger stadigt megen tid på at videreudvikle tankerne om FarmerDating og hvad fremtiden skal indeholde.
Som nogle af jer sikkert har hørt mig sige i medierne, så vil vi gerne nedbryde dating-begrebet, om man så kan sige - eller sagt på en anden måde; se ordet dating i en bredere betydning. Dating betyder i sin oprindelige form at skabe kontakter og det er lige netop det, vi gerne vil med den fremtidige FarmerDating. Det kan komme til udtryk i form af kontakter fra bruger til bruger, fra en forretningsdrivende til en bruger eller via små netværk.
Det er nogle spændende tanker at lege med - men også meget frustrerende, idet mulighederne er så mange, at det kræver rigtigt meget at udvælge de rigtige muligheder uden at gå på kompromis med det, vi står for.